Търсенето на злато е продължило да намалява през първото тримесечие, във време, когато скъпоценният метал не успява да върне блясъка си сред купувачите, а икономическият растеж е слаб, а фондовите борси не спират да растат.
За първите три месеца на годината общото търсене достига 1079 метрични тона, като пада с 1% спрямо същия период на предходната година и е под петгодишното средно количество от 1114 тона, съобщи Световният съвет по златото в тримесечния си доклад.
Въпреки волатилния старт на годината, цените на златото приключиха тримесечието на нивата, на които го започнаха, около 1183 долара за унция.
За същия период фондовите борси в Азия, регионът, който е най-големият потребител на скъпоценния метал, отчетоха ръст от 6%, на база на индекса MSCI Asia-Pacific Index, което допълнително помрачи привлекателността на метала.
„Покачващите се фондови пазари през първото тримесечие „изядоха” от търсенето на злато в Китай, както по отношение на инвестиционното злато, така и при бижутата” – пише в доклада си Световният съвет по златото.
Бенчмаркът на китайската фондова борса Shanghai Composite отчете ръст от около 15% през тримесечието.
„Въпреки че е не е напълно инвестиция, има силен инвестиционен мотив при покупката на бижута, което през тримесечие отслабна, като тенденция, заради обръщането на китайците към фондовата борса...”
Потребителското търсене на бижута в Китай, най-значителният компонент от цялостното търсене, пада с 10% до 213 метрични тона, като темпът му е по-висок от този на пониженията в глобален план. Глобалното търсене на бижута пада с 3%, до 601 метрични тона.
Въпреки че китайците са намалили покупките си, страната продължава да е пазар №1 за метала.
В Индия търсенето на бижута е в размер от 151 метрични тона, или ръст от 22% на годишна база, след необичайната слабост през първото тримесечие на миналата година.