Три години след създаването на фирмата българските биодесерти Roobar ще потърсят инвеститори през фондовата борса, за да финансират растежа си. На капиталовия пазар ще бъдат предложени малко под 10% от акциите на компанията майка "Смарт органик", която държи 51% от дяловете в производителя "Роо брандс" и отделно продава на едро и дребно органични продукти в страната, включително десертчетата, съобщава „Капитал Daily”.
Младата компания е сред най-успешните и бързо развиващи се местни производители. Преди година в цеха работят около 12 души, днес служителите са над 100. Продават на пет континента, в над 40 държави. Яни Драгов, Анита Класанова и съпругът й Калин Класанов са тримата предприемачи, създали "алтернативно сладкарство".
Борсовият план беше съобщен от мажоритарния собственик Яни Драгов на форума "Шумът на парите". Той обяви, че проспектът за първичното публично предлагане (IPO) ще бъде внесен в Комисията за финансов надзор (КФН) до петък (15 май). Ако регулаторът го одобри до края на юли, листването на БФБ може да бъде факт до края на годината. "Ако се проточи до август, вероятно ще го оставим за началото на следващата година", коментира Драгов.
Посредник при първичното предлагане ще бъде Mane Capital. Целта е да се наберат 3 млн. лв. от капиталовия пазар. По неофициална информация на инвеститорите ще бъдат предложени малко под 10% от капитала на компанията. "Вярвам, че предлагането ще бъде успешно", коментира Драгов, който, преди да се захване с производството и дистрибуцията на органични продукти, е бил брокер на борсата.
"От 2007 г. насам атрактивните борсови дебюти са изключителна рядкост. Roobar е много силен бранд и работи на силно нишов и все още неразвит пазар. Затова смятаме, че компанията има потенциал след 5-10 години да порасне до водещ глобален играч", коментира Веселин Захариев от Mane Capital, които са мениджър на емисията.
Подробности за целта на средствата ще има, когато бъде обявен проспектът. Според мажоритарния собственик на компанията най-общо ще бъдат използвани за пускане на нови производствени линии и нови продукти. Вероятно за тази цел ще отидат около 25% от привлечения капитал, а новите линии ще са две.
Също така фирмата има нужда от оборотни средства, защото не спира да се разширява и вече продава в 40 държави по света. Финансиране ще е необходимо и за създаването на отделно дружество в Германия. Ако останат някакви неизползвани суми от пласирането, те ще бъдат използвани или за придобиване на дружества, които произвеждат суровините за органичните сладки, или за придобиването на конкурентни фирми.
"Искаме да използваме все повече български суровини. В България има бадеми и шипки, макар че вече на някои места се отглеждат и годжи бери", обясни Драгов.
Сега за компанията работят около 120 души, но по думите му всеки месец се наемат нови хора. В началото на 2014 г. биодесертите са се продавали в 26 държави, сега могат да бъдат намерени на 5 континента, в 40 различни държави. И ако съдим по думите на собственика, това разширение е изцяло благодарение на качеството на продукта. "Ние нямаме рекламен бюджет. Всичко се случва чрез препоръки, а самият продукт говори много сам за себе си", обясни още той.
Според Драгов секторът за биохрани крие голям потенциал, тъй като заема едва 3% от пазара на храни в Европа. В нишовите бизнес начинания като биохраните е и шансът за страни като България, смята Драгов.
Според него атестат за качеството е малкият брой съставки, използвани в производството на органичните десерти. "В САЩ има огромно разнообразие от продукти. Все пак те са измислени там. При тях обаче понякога има по 40 съставки, докато нашите имат само 4. Това ги прави изключително полезни", добавя той.
От две седмици Roobar-четата се продават и в САЩ. Сред пазарите са още Австралия, Дубай, Ливан. Номер едно обаче е Германия. "През 2014 г. сме произвели 3.5 млн. ролбарчета, а намерението ни тази година е да удвоим този обем", коментира Драгов.