Очакванията са за тон и половина розово масло през настоящата кампания
В Старозагорския регион започна кампанията по прибирането на розовия цвят, разказва в свой репортаж БНТ. Производителите очакват по-слаба реколта спрямо миналата година. Значително по-висока обаче ще бъде изкупната цена за килограм рози - очаква се тя да достигне до 1 лев и 80 стотинки. И при тази кампания основен проблем ще бъде липсата на работна ръка.
Специалистите обясняват, че тази година реколтата ще бъде ниска заради метеорологичните условия. Студената зима е довела до измръзване на част от розовите насаждения. Неблагоприятен факт е и липсата на валежи, заради което розоберът е стартирал с 10 дни по-късно от обичайното.
Неделчо Беличев от старозагорското село Хрищени отглежда близо 1000 декара с маслодайна роза, разказва репортажът. В тази кампания той очаква по-слаб добив. Основен проблем за него се оказва и липсата на работна ръка. Категоричен е, че набирането на розоберачи става все по-трудно в цялата страна и казва, че трябва да бъде намерено решение с помоща на държавата.
"Дали по линия на Европейски съюз, както се получават субсидии за обработваема площ, ние да бъдем субсидирани и то в частта за работната ръка. Работната ръка е един от факторите, който изстрелва цената в посока нагоре - би следвало да получаваме някакви субсидии." – коментира той.
Тази година розоберачите ще получават по 50 стотинки за килограм набран розов цвят. Според някой от тях цената е добра.
"Няма начин да не сме доволни, да си изкараме поне прехраната - то нищо друго не мой да направиме, поне за деня си изкарваме." – коментира розоберачка.
Според директора на Института по розата в Казанлък д-р Недко Недков неблагоприятната година ще се отрази единственно на количеството розово масло, което ще бъде произведено в България от набрания розов цвят, но не и на качеството му. Той категорично отрече появилите се в публичното пространство твърдения, че Турция изкупува българско розово масло и го предлага на световните пазари като свое.
"Това е невъзможно, тъй като цените на турското масло са много по-ниски от българското масло и едва ли някой ще си позволи лукса да купува българско масло като по-скъпо и да го продава на по-ниски цени." – коментира д-р Недков - директор на НИРЕМК:
Недков каза още, че през тази година се очаква в България да бъде произведено един тон и половина розово масло. Според него количеството е достатъчно за задоволяване на нуждите на международния пазар.