Инвеститорите от Силициевата долина се притесняват от това, че технологичният сектор на Китай ще изяде обяда им.
Коментарът се появи по време на конференция на западното крайбрежие по-рано през седмицата, когато един от шефовете в инвестиционния фонд Sequoia Capital, Майк Вемал, коментира, че Китай скоро ще изпревари САЩ в направления като изкуствен интелект и автономно управлявани МПС.
„Китайското правителство и китайските технологични лидери маршируват заедно към технологични иновации. Така че, смятам, че е реален рискът, в три- до петгодишен план, да се събудим и да осъзнаем, че китайците са доста по-напред от Силициевата долина“, коментира той.
Четиримата останали инвеститори на сцената – Дейвид Кауън от Bessemer, Сара Гуо от Greylock, Никол Куин от Lightspeed, и Томаш Тунгуз от Redpoint — напълно се съгласиха с прогнозите на Вемал.
Китайските власти всячески се опитват да помогнат да се намалят препятствията пред разработването на самоуправляеми коли, в сектора за споделяне на данни, на фабрична автоматизация, в момент когато стартъпите в САЩ са изправени пред серия регулации, оплака се Вемал.
Не само, че китайското правителство действа много повечев унисон с технологичния сектор, но стартиращите компании имат доста по-голям достъп до данни, които да подпомагат алгоритмите им за изкуствения интелект, както заради размера на населението, така и заради по-малките опасения около защитата на личните данни, добавя Тунгуз.
Всеки инвеститор трябваше да представи две технологични тенденции, които ще се развият през следващите три до пет години и прогнозите на Вемал бяха:
„Китай ще изпревари САЩ в ключови технологични направления: Ако искате да си направите ЯМР днес, трябва да отидете в Китай. Дълбокото структурно учене помага на радиолозите по-добре да диагностицират рака, технология чието навлизане в САЩ ще отнеме години. Тя вече е развита и се разпространява в Китай. Силното сътрудничество между правителството и технологичната екосистема, комбинирано с национален фокус върху ключови технологии, като изкуствения интелект и автономно задвижваните автомобили, означават, че Китай ще стане лидер в тези ключови технологии“.
Единственият инвеститор, който не бе съгласен с Вемал бе Кауън, който коментира, че технологиите не са ситуация „победителят взема всичко“ и иновациите на Китай ще облагодетелстват икономиките и потребителите навсякъде.
Стартиращите китайски компании в сектора на изкуствения интелект, обаче, вече привличат повече средства: те са привлекли 48% от глобалното финансиране в сектора, при 38% за щатските им конкуренти.